تبلیغات
پایگاه خبری چهارمین شورای اسلامی شهر اهواز - فقط با چند میلیارد دلار،آب از سرچشمه های دز به استان های مرکزی منتقل شد!
 
اخبار کوتاه
به قول آقای احمدی نژاد آب رو بریز اونجا که می سوزه...!

این وبگاه توسط تیم مدیریت می باشد و فردی نیست!

مدیریت این وب سایت به هیچ فرد،قوم و گروهی گرایش ندارد,برای اثبات این ادعا به مطالب قدیمی منتشر شده مراجعه کنید!

با آرزوی موفقیت برای اعضای چهارمین شورای اسلامی شهر اهواز


برای گفتگو با مدیریت می توانید آی دی یاهو ahwaz_shora4 را اد کنید.
  :: مدیر وب سایت : میلاد
اعضای چهارمین دوره شورای اسلامی شهر اهواز
موضوعات
آخرین اخبار و مطالب
نظر سنجی


آرشیو مطالب
آمار بازدید
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید کل :
» تعداد مطالب :
» آخرین بروز رسانی :برچسب ها
   

از این پس به اخبار و رویدادهای چهارمین شورای شهر اهواز می پردازیم

فقط با چند میلیارد دلار،آب از سرچشمه های دز به استان های مرکزی منتقل شد!
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1392 ساعت 02:01 ب.ظ | | نوشته ‌شده به دست میلاد | ( نظرات )
با توجه به وسعت زمین های كشاورزی در خوزستان ،حتی اگر همه آبی را كه از استان های مجاور وارد خوزستان می شود را در نظر بگیریم ، باز هم برای كشت زمین خوزستان كافی نیست بنابراین با اجرای طرح های انتقال آب ، این آب مورد نیاز و ضروری خوزستان است كه جابه جا می شود نه آب اضافی.

 

یک روز پس از سفر دولت به خوزستان و تصویب مصوبات و طرح های مختلف در این استان،احمدی نژاد با سفر به قم ،اقدام به افتتاح چندین پروژه عمرانی کرد. در بین پروژه های افتتاح شده توسط احمدی نژاد پروژه انتقال آب از سرچشمه های دز به استان های مرکزی کشورقرار داشت  که به دلیل تبعات آن برای خوزستان  بنا داریم اجمالا به بررسی این پروژه  و پیامدهای آن برای مردم خوزستان بپردازیم.

ویژگی های طرح انتقال آب سرچشمه های دز

 

این طـرح شامل سه بخش حفر 54 کیلومتر تونل ، احـداث یک سد با حجم مخزن207 میلیون متر مکعب که سال آینده بـه اتمام می رسد و 180 کیلومتر لولـه گذاری از سد کوچ ری تا قم است که در مجموع بـا بیش از هزار میلیارد تومان به بهره برداری می رسد .هزار و 500 میلیارد ریال دیگر نیز تا انتهای عملیات این بخش نیاز است .

 

مرحله نخست این طرح بـا 18 کیلومتر لوله گذاری طرح اضطراری به بهره برداری رسیده تا شهروندان امسال با کمبود آب و بویژه آب شیرین مواجه نشوند .طـرح قمرود یکی از طرح های بزرگ انتقال آب بین حوضه ای محسوب می شود و بـه دلیل گستردگی و تنـوع استفاده از سازه های آبی در طول 280 کیلومتر ، این طرح یکی از طرح های استثنایی کشور است.

 اعتبار کل طرح آبرسانی به قم از طریق قمرود 13 هزار میلیارد ریال است و تصفیه خانه دودهک نیز که به تازگی کار احداث آن آغاز شده است ، نزدیک به 110 میلیون یورو اعتبار خواهد داشت .

 طرح انتقال آب از سرشاخه های دز به شهر مقدس قم شامل چهار سد انحرافی است و نقش این سدها جمع آوری آب از دره هایی است که از سرشاخه های دز سرازیر می شوند .آب از ارتفاعـات بـالادست وارد چهار دره "چشمه سرداب"، دره "دزدان"، دره "لکو" و دره "دایی" می شود .

آب استحصال شده از این چهار دره به 181 میلیون مترمکعب در سال می رسد .افزون بر این چهار سد ، سه تونل انتقال آب به ترتیب به طول هزار و 200، 2 هزار و 2 هزار و 500 متر و با قطر چهار متر اجرایی شده است .

 در این زمان سامانه انتقال که شامل یک تونل 9 کیلومتری است آب را وارد رودخانه "انوج" کرده و سپس آب با استفاده از یک تونل بتنی هفت کیلومتری سرپوشیده به ابتدای تونل 36 کیلومتری منتقل می شود .

 خـط انتقال آب به شهر قم بـا عبور از مجموعه نخست ، در 2 بخش 107 کیلومتری و 73 کیلومتری آب را بـه شبکه آبرسانی قم می رساند .

 آب در مسیری 107 کیلومتری به تصفیه خانه "دو دهک" و در ادامه با تونلی 73 کیلومتری به شبکه آبرسانی قم می رسد.ظرفیت سد کوچ ری 207 میلیون مترمکعب و از نوع سنگریزه ای با هسته رسی، با ارتفاع 97 متر و طول تاج 800 متر است .از سد کوچ ری تـا شهر قم 186 کیلومتر خط انتقال به قطر 2 متر از جنس لوله های فولادی اجرا شده است و آب در تصفیه خانه دو دهک تصفیه و به قم منتقل می شود .

 هدف اصلی از اجرای طـرح قمرود تامین آب 10 شهر و 100 روستای بین راه است و شهرهای خوانسار ، خمین ، گلپایگان ، قم ، محلات ، شهرک صنعتی سلچگان ، نیم ور ، ساوه و دلیجان از این طرح بهره مند خواهند شد .در مجموع تامین آب این شهرهـا از گذشته دور در دست اقدام بـوده و در نهایت اجرای این طرح بزرگ ملی از سال 81 آغاز شد .با گذشت کمتر از 10 سال شاهد بهره برداری مرحله نخست طرح هستیم و در 2 سال آینده نیز تمام بخش های آن به بهره برداری می رسد

 

پیامدهای طرح انتقال آب برای خوزستان

 

1-یادمان نمی‌رود كه سالها قبل به دلیل پرآبی رودخانه‌های استان و سركشی و طغیان این رودخانه ‌ها  دوست داشتیم كه سطح این رودخانه‌ها پایین تر بیاید، تا سیلی حادث نشود، ولی اینك باران كم است  و رودخانه ها كم آب و نهرها درحال خشك شدن، آن زمان كه آب زیاد بود و سیل می آمد با صرف هزینه های گزاف بر روی رودخانه ها سد زدیم و جلو آنها را گرفتیم، اما انگار كه بر تفكر بخشندگی رودخانه ها و بخشندگی خود نیز سد زده ایم كه اینگونه رحمت خداوند را از دیگران دریغ می كنیم، آری اگر در روزهای پرآبی رودخانه ها، آب از سرچشمه‌های استان می‌بردندحرفی داشتیم، اما حالا  كه با كمبود آب مواجه شده‌ایم، سعی داریم آب را بر دیگران ببندیم. پس چگونه حاضر شده ایم و می‌شویم تا آب را  به دیگر كشورهای همسایه بفروشیم، اما آن را از مردم استانهای دیگر كشورمان ایران، كه هم كیش و هم دین و هم میهن ما هستند دریغ می كنیم.

 

2-استان خوزستان از جمله استانها و مناطقی در كشور است كه سرزمینی حاصلخیز و كشاورزی دارد و درعین حال استانی صنعتی بوده و جمعیت قابل توجهی را درخود جای داده است، این استان در وهله اول هم نیازمند آب مورد لزوم در كشاورزی و صنعتی بوده و هم به آب شرب آشامیدنی كافی احتیاج دارد، درعین حال هنوز هم زمینهای خشك و بایر زیادی در این استان وجود دارد كه سالهاست منتظرند روزی فرا رسد تا سیراب شوند و آنها هم از تشنگی نجات یافته و بهره ای ببرندو بهره ای بدهند.پس اصولا در نگاه اول چراغی كه به خانه رواست به مسجد حرام است.

 

3- منبع درآمد اصلی و مهمترین فعالیت اقتصادی درسطح منطقه شمال خوزستان كشاورزی است كه به دلیل عدم توسعه صنایع ومحروم بودن ازمراكز تولیدی وصنعتی گرایش وتمركز برروی مقوله كشاورزی بیش از پیش اهمیت یافته است لذا هرگونه تغییر درمیزان آب مورد نیاز منطقه یكی ازبزرگترین ومدرنترین شبكه های آبیاری كشوررا درشمال خوزستان بامركزیت شهرستان دزفول باعمرقریب به نیم قرن درآستانه یك بحران وچالش مهم زیست محیطی قرارخواهد داد.
به نحوی كه كاهش نزولات آسمانی ازیك سو وانتقال آب ازسرچشمه های رودخانه دز و كارون ازسوی دیگر باعث خواهد شد كه این كمبود به طور ملموسی درسطح منطقه وبشكل حادتردرمناطق پایین دست بروز نماید و آینده كشاورزی منطقه را بشدت تهدیدكند كه استمراراین روند یكی ازقطب های مهم كشاورزی كشور را ، علی رغم دارا بودن خاك حاصلخیز به منطقه ای كویری و متروكه ازنظركشاورزی تبدیل كرده وعنقریب شاهدكاهش میزان تولیدات محصولات كشاورزی خواهیم بودكه باانتقال آب علاوه برایجادخلل درسیستم توزیع آب منطقه بسیاری ازمردم راكه ازاین طریق قوت لایموت خودراتامین می كنند، محروم می سازد.

4-پروژه های اشتغال زایی در شمال خوزستان غالبا بر مبنای توسعه کشاورزی و تقویت زیر ساخت ها در این حوزه می باشد طبیعتا با کاهش آب در حوزه پایین دستی در آینده اثرات آن را در بخش اشتغال نیز شاهد خواهیم بود چنانکه برای اولین بار در یکی دوسال گذشته شاهد این مطلب بوده ایم که بسیاری از کشاورزان منطقه به دلیل کمبود آب دو فصل کشت را با بیکاری سپری کرده اند.

5-مخاطرات زیست محیطی که به دلیل برهم زدن طبیعت حوزه پایین دستی به دلیل کاهش حجم آب ورودی به رودخانه های استان می تواند بخش مهمی از پیامدهای این پروژه باشد.

6-کاهش تولید برق در نیروگاه های برق آبی استان که وابستگی آنها مطلقا به حجم آب ورودی رودخانه های استان می باشد که با راه اندازی چنین پروژه هایی احتمال کاهش تولید برق در استان نیز خواهیم بود

بررسی طرح از نگاه کارشناسان

دبیر انجمن صنفی مهندسان صنعت آب خوزستان می‌گوید: «با اجرای  طرح‌های انتقال آب از خوزستان به استان‌های دیگر، قابلیت تولید انرژی برق‌آبی در استان خوزستان و کل کشور از دست می‌رود.

رخدادی که به گفته‌ی او خسارت ناشی ازآن بدون در نظر گرفتن عوارض و تبعات محیط زیستی ناگوارش و به همراه خسارت‌های بخش کشاورزی به یک هزار میلیاردتومان می‌رسد!
آیابهنظرشماشگفت‌آورنیست؟
از یک سو دولت ده‌ها هزار میلیارد تومان هزینه می‌کند تا سدهای مرتفع زده و بر توان تولید انرژی برق‌آبی کشور از سرشاخه‌های کارون و دز بیافزاید و از سوی دیگر با اجرای طرح‌های انتقال آب در بالادست همین سدها و مصرف میلیاردها تومان اعتبار دیگر، عملاً سدهای مزبور را از کارایی انداخته و آنان را به جرثومه‌هایی بی‌مصرف بدل می‌سازد! چرا؟

 

حمیدرضا خدابخشی، حتی به این هم اکتفا نکرده و اشاره می‌کند که از مجموع ۳٫۳ میلیون هکتار اراضی قابل کشت در خوزستان، به دلیل کمبود آب، تنها ۱٫۲ میلیون هکتار آن به زیرکشت می‌رودیعنی ما آب را از استانی می‌گیریم که خود با محدودیت آب برای توسعه مواجه است؛ استانی که میزان بهره‌وری آبش در بخش کشاورزی از استان اصفهان هم بیشتر است!

 دكتر مهدی قمیشی ، دانشیار دانشكده مهندسی علوم آب دانشگاه شهید چمران اهواز در پاسخ به این پرسش معتقد است كه انتقال حوضه به حوضه آب متداول بوده، اما چارچوبی دارد كه در این چارچوب ، اولویت استفاده با منطقه حوضه آبریز آن رودخانه است و چنانچه آب یك حوضه اضافه باشد، باید مردم ساكن در آن حوضه از این انتقال آگاهی داشته باشند و شرط ، رضایتمندی آنهاست. اما در حوضه رودخانه های كارون ، كرخه و دز كه بحث انتقال مطرح شده است ، هیچكدام از این مسائل لحاظ نشده، یعنی نه در حوضه آب اضافی وجود دارد و نه مردم از انتقال اطلاع دارند. ضمن اینكه بررسی های زیست محیطی این انتقال نیز انجام نشده است
    دكتر قمیشی در ادامه ضمن اشاره به رعایت حقوق آب حوضه های پایین دست ، می گوید: در مجامع بین المللی در مورد رودخانه هایی كه از چندین كشور عبور می كنند معمولاحقوق آبی حوضه آبریز كشور پایین دست لحاظ می شود مثل دو رود دجله و فرات كه از تركیه و عراق عبور می كنند و تركیه به هنگام احداث سازه های عمرانی بر روی این دو رود باید حقوق آبی كشور پایین دست یعنی عراق را حفظ كند. بنابراین در مقیاس كوچك تر از بحث استفاده از حوضه آبریز در منطقه ، دو استان لرستان و چهارمحال و بختیاری كه سرچشمه های كارون و دز در آنجا قرار دارد به هنگام انتقال باید رضایت حوضه پایین دست یعنی خوزستان را جلب كنند و بنابر این انتقال از سرشاخه ها از بعد جغرافیایی به خوزستان كاملامرتبط است.

 

وی در خصوص نیاز آبی دشت های خوزستان نیز می گوید: 6/3 میلیون هكتار از مساحت خوزستان را دشت ها تشكیل می دهند و مساحت زمین های استان كه می تواند به صورت كشت آبی مورد استفاده قرار بگیرد نیز 3/2 میلیون هكتار است. بنابراین با توجه به وسعت زمین های كشاورزی در خوزستان ،حتی اگر همه آبی را كه از استان های مجاور وارد خوزستان می شود را در نظر بگیریم ، باز هم برای كشت زمین خوزستان كافی نیست. بنابراین با اجرای طرح های انتقال آب ، این آب مورد نیاز و ضروری خوزستان است كه جابه جا می شود نه آب اضافی.نكته مهم و قابل توجه دیگر این كه وجود اختلاف ارتفاع بیش از 2هزار متر بین محله سرشاخه ها و دشت خوزستان این قابلیت را ایجاد كرده كه با استفاده از این اختلاف ارتفاع، هزاران مگا وات به توان تولید برق كشور اضافه می شود و انتقال آب از سرشاخه ها قابلیت تولید این انرژی پاك را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

مخاطرات زیست محیطی، بحث حقابه تالاب ها، كاهش كیفیت آب شرب در شهرهای اهواز، آبادان و خرمشهر نیز از جمله تبعات این انتقال است.باید به این نكته توجه داشته باشیم كه در حال حاضر به غیر از شهرهای دزفول و اندیمشك، بقیه شهرهای استان به خصوص شهرهای جنوبی و غربی از آب مطلوب جهت شرب برخوردار نیستند و مردم خوزستان هنوز برای تامین آب كشاورزی و شرب خود مشكل دارند و اكثر خوزستانی ها برای استفاده از آب شرب شهری مجبور به استفاده از تصفیه كن هستند، بنابراین چرا باید آب از سرشاخه ها به شهرهایی منتقل شود كه معلوم نیست وضعیتش بدتر از ما باشد؟

این درحالی است كه مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان نیز در جلسه ماه گذشته ستاد خشكسالی از محدودیت های شدید تامین آب كشاورزی اراضی استان خبر داد و اعلام كرد، این سازمان به عنوان متولی عرضه آب كشاورزی، به هیچ عنوان جوابگوی نیاز كشاورزان نیست. همچنین آمارها نشان می دهد كه از اردیبهشت امسال تاكنون میزان مصرف نسبت به ورودی آب به خوزستان منفی است و لذا باید با یك سیاست گذاری دقیق، میزان مصارف آب كشاورزی، شرب و صنعت طی پاییز و زمستان امسال مشخص شود.دكتر قمیشی معتقد به این نكته است كه باید پذیرفت كه كشور ما جزو كشورهای كم آب جهان محسوب می شود و با جابه جایی محل مصرف آب كمبود آب كشور نه تنها حل نمی شود، بلكه سبب ایجاد مشكلات اجتماعی و احساس تبعیض در بین استان های مختلف كشور خواهد شد.

یك نكته قابل توجه در بحث كم آبی و خشكی رود كارون این است كه در زمان فعلی كه بحث خشكسالی و كمبود منابع آبی و انتقال از سرشاخه ها مطرح است، فرصت بسیار مناسبی است برای لایروبی این رودخانه كه اتفاقا هزینه كمتری را نیز به همراه خواهد داشت؛ اما پرسش اساسی دیگر این است: لایروب ها كجا هستند؟

منابع:

ایسنا،ایسکا،رجانیوز،وبلاگ دکترآلاله،روزنامه دنیای اقتصاد

:: مرتبط با: اخبار شهر و استان ,
:: برچسب‌ها: انتقال آب ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.