تبلیغات
پایگاه خبری چهارمین شورای اسلامی شهر اهواز - همایش اقتصاد شهری و توسعه پایدار/ شهردار تهران: در نظام اداری و اجرایی معیوبی درحال حركتیم
 
اخبار کوتاه
به قول آقای احمدی نژاد آب رو بریز اونجا که می سوزه...!

این وبگاه توسط تیم مدیریت می باشد و فردی نیست!

مدیریت این وب سایت به هیچ فرد،قوم و گروهی گرایش ندارد,برای اثبات این ادعا به مطالب قدیمی منتشر شده مراجعه کنید!

با آرزوی موفقیت برای اعضای چهارمین شورای اسلامی شهر اهواز


برای گفتگو با مدیریت می توانید آی دی یاهو ahwaz_shora4 را اد کنید.
  :: مدیر وب سایت : میلاد
اعضای چهارمین دوره شورای اسلامی شهر اهواز
موضوعات
آخرین اخبار و مطالب
نظر سنجی


آرشیو مطالب
آمار بازدید
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید کل :
» تعداد مطالب :
» آخرین بروز رسانی :برچسب ها
   

از این پس به اخبار و رویدادهای چهارمین شورای شهر اهواز می پردازیم

شهردار تهران گفت:‌ در بحث نظام اداری و اجرایی كشور نیازمند یك اصلاح اساسی هستیم تا بتوان اقتصاد شهری را به نحو صحیحی اجرا كرد.
محمدباقر قالیباف در همایش اقتصاد شهری و توسعه پایدار كه امروز(دوشنبه، نهم اردیبهشت ماه) در اهواز برگزار شد، اظهار كرد:‌به عنوان مدیر همایش شهری و خدمتگذار قصد دارم چالش بین حوزه اجرا و نظر را بررسی كنم.  

 

وی افزود: در حوزه اجرا با آن چیزی كه در كشور وجود دارد حداقل نیم قرن عقب هستیم و مهمترین‌ بحث در این زمینه این است كه بین محیط دانشگاهی و اجرایی شكاف عمیقی وجود دارد كه در این بخش، مدیران اجرایی تقصیر بیشتری دارند زیرا هر جا ارتباط درست و عمیقی با دانشگاه برقرار شود یقینا آن امر به نتیجه خوبی می‌رسد.

 

قالیباف گفت: اگر براساس آن‌چه در همه دنیای عمل می‌شود بخواهیم عمل كنیم، حتی با ایجاد تغییراتی در نسخه‌های آنها نیز نمی‌توان آن روش‌ها را اجرا كرد زیرا ما تفاوت‌های اساسی با آن كشور‌ها داریم كه این تفاوت‌ها در حوزه‌های نظری و باورها نیست بلكه در حوزه‌های اجرایی و اداری است و با بومی‌سازی این روش‌ها، بسیاری از موضوعات شكل و محتوای دیگری می‌یابند.

 

شهردار تهران تصریح كرد:  هر كشور برای حفظ استقلال خود باید به كشوری مولد تبدیل شود و تولید در راس آن باشد؛ مراكز تولید نیز در جایی كه جمعیت باشد، وجود دارند. برای اداره درست و مدیریت مناسب یك جامعه و برای رشد، نیازمند تولید قدرت، ثروت، معرفت و منزلت هستیم كه این تولیدات در مراكز جمعیتی اتفاق می‌افتد و كلان‌شهرها مهمترین مراكز برای ایفای این نقش هستند.

 

وی با طرح این پرسش كه برای ایجاد تولید و پیشرفت با چه الگو و منطقی باید كار را انجام داد؟ گفت: نخست باید دید كه این مدیریت شهری چه ساختار و شالكه‌ای دارد. در حال حاضر در تهران كه ظاهرا شهرداری بزرگتری دارد اختیارات و قدرت، متفاوت با بقیه شهرداری‌ها است ولی می‌بینیم كه بر اساس قوانین و ساختار اداری و سیاسی، شهرداری تهران چنان كه توقع برنامه‌ریزی در حوزه توسعه از آن می‌رود، نمی‌تواند كارهای چندانی انجام دهد. آیا شورای شهر تهران می‌تواند مالیات وضع كند؟ و یا می‌تواند عوارض بگیرد؟ آیا در حوزه موضوعات آموزش و درآمدهای شهری می‌تواند ایجاد درآمد كند؟

 

قالیباف توضیح داد: آن‌چه در بقیه شهرهای دنیا تحت عنوان مدیریت شهری و حكومت محلی وجود دارد، در ساختار اداری و سیاسی‌ ما وجود ندارد. حتی در ادبیات مدیریتی و سیاسی می‌بینیم كه امروز بر اساس ادبیات سیاسی لقب شهردار را نیز نمی‌توان به شهرداران نسبت داد زیرا شهردار كسی است كه با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شود و كسی كه با رای پارلمان شهر انتخاب شود، مدیر شهر خواهد بود.

 

وی ادامه داد: شهرداری‌ها در نظام اداری و ساختاری باید به گونه‌ای باشند كه برای برخی موضوعات شهری مالیات محلی وضع كنند ولی در شهرداری‌های كشور ما اصلا حق وضع مالیات وجود ندارد. مصداق صادق این امر نرخ كرایه تاكسی است؛ با وجود این‌كه 30 درصد تورم را قطعی می‌دانیم و افزایش 30 درصدی نرخ كرایه تاكسی منطقی‌ترین كار است، ولی آیا شورای شهر می‌تواند به راحتی این نرخ را بدون موافقت فرمانداری‌ها وضع كند؟

 

شهردار تهران تصریح كرد: وجود این اشكالات در سطح شهرداری‌ها و در سطح كلان دولت، به دلیل وجود اشكالات جدی و اساسی در ساختار اداری و نظام اجرایی كشور است. در قانون اساسی ذكر شده است كه در صورتی كه شورای شهر مصوبه‌ای صادر كند، فرمانداری باید از آن تبعیت كند ولی امروز در كشور ما این‌گونه نیست و نظام اداری و اجرایی در شهرداری‌ها نظام كاملی برای اداره مجموعه شهری به عنوان دولت محلی نیست.

 

قالیباف بیان كرد: هر چه تلاش می‌كنیم كه درآمد پایداری با ساختار اداری و سیاسی موجود ایجاد كنیم، غیرممكن است و از همین جا است كه شهرداری‌ها برای ایجاد درآمد، بر ساخت‌وساز و فروش عوارض متمركز می‌شوند و به جای مركز رشد بودن به قطب رشد تبدیل می‌شوند.

 

وی ادامه داد: ‌زمانی كه اقتصاد یك اقتصاد سرمایه‌داری است و یك نظام نادرست وجود دارد، ایجاد هر نسخه‌ای برای از بین بردن حاشیه‌نشینی و ایجاد توسعه پایدار كارساز نمی‌شود. امروز در كشور ما حدود 500 هزار میلیارد تومان نقدینگی در حال چرخش است كه 34 درصد آن در شهر تهران است ولی در این چرخش عظیم بر اساس قوانین و مقررات موجود در شهری كه كالبد آن در اختیار شهرداری است، شهرداری چه استفاده‌ای می‌توان از این نقدینگی بكند؟

 

شهردار تهران افزود: داد و ستد این نقدینگی در شهر تهران، آلودگی هوا را به دنبال دارد،‌ بخش عمده‌ای از جمعیت از این رفت‌وبرگشت‌های نقدینگی بی‌بهره‌اند و تنها، آلودگی هوا نصیب آنها شده است. در این میان مدیریت شهری چه اختیاراتی دارد؟ افرادی كه این عارضه را به وجود می‌آورند بابت آن چه هزینه‌ای پرداخت می‌كنند؟

 

وی با اشاره به این‌كه در اعصار گذشته درآمدهای پایدار شهرداری‌ها از قصابی، بهداشت و حمام عمومی بود، گفت: در قرن 21 این درآمدها تبلور دیگری یافته‌اند و باید پرسید كه ما چه‌قدر توانسته‌ایم خود را به این موضوعات منطبق كنیم؟ و چه‌قدر قوانین ما به روز است و قدرت اجرایی دارد؟

 

قالیباف عنوان كرد: در صورتی كه این درآمدهای پایدار، محقق نباشد دیگر نمی‌توان به شهروندان این لقب را نسبت داد و آنها تنها ساكنان شهر هستند؛ زیرا شهروند كسی است كه به شهر خدمت می‌دهد و خدمت می‌گیرد و هم حقوق خود را مطالبه و هم وظایف خود را ایفا می‌كند.

 

شهردار تهران با اشاره به ساختار شهری كنونی كشور تصریح كرد: در چنین شهرهایی نباید انتظار تولید معرفت و منزلت داشت و تولید ثروتی هم اگر صورت گیرد، عادلانه نخواهد بود. در این بحث، توسعه تنها از منظر مادی مدنظر نیست بلكه در یك نظام اسلامی، توسعه معنوی نیز باید مدنظر قرار گیرد.

 

وی افزود: اساتید اقتصاد شهری و صاحب‌نظران نیز در نسخه‌هایی كه برای اقتصاد شهری می‌پیچند به این نكته نیز توجه كنند كه در یك نظام اداری و اجرایی معیوب درحال حركت هستیم و این واقعیت وجود دارد. برخی از موضوعات توافقی و با ریش‌سفیدی حل می‌شود كه این مطلوب نیست و باید قوانین بسیار دقیق‌تر شوند. با این حال شهرهای ما چنان ظرفیتی دارند كه با همین مقررات سخت و این پراكندگی‌ها هم اگر مدیریت صحیحی وجود داشته باشد، شهر هر چه كوچك یا هر چه بزرگ باشد می‌تواند به درستی اداره شود.


منبع ایسنا
:: مرتبط با: اخبار شهر و استان , انتخابات ریاست جمهوری ,
:: برچسب‌ها: محمد باقر قالیباف , اهواز , همایش اقتصاد شهری و توسعه پایدار , شهردار تهران در اهواز ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.